Lacrosse alebo lakros, je tímová loptová hra, ktorá sa hrá s lakrosovou palicou, slovensky lakroskou a malou tvrdou gumenou loptičkou. Hráči sa pri tomto športe snažia trafiť loptičku dovnútra súperovej bránky, aby tak získali bodový zápis - gól. Lakrosku pri tom používajú na nosenie loptičky, prihrávanie, chytanie, vyrážanie, či strieľanie do brány.

Hlavnou organizáciou spravujúcou lakros ako šport je Federation of International Lacrosse (v skratke FIL). Vrcholovým podujatím tohto športu je World Lacrosse Championship (Majstrovstvá Sveta v Lakrose).

Šport sa rozdeľuje na štyri hlavné druhy, ktoré sa líšia rozdielnymi palicami, veľkosťou, či typom ihriska, pravidlami a samotným ochranným výstrojom:

  • Field lacrosse
  • Women's lacrosse
  • Box lacrosse
  • Intercrosse

Výlučne mužskými formami lakrosu sú Field lacrosse (vonkajšia forma) a Box lacrosse (viacmenej vnútorná forma). Obe formy sú kontaktné športy a všetci hráči musia nosiť ochranný výstroj, ku ktorému patrí napríklad prilba, rukavice, vesta a chrániče lakťov. Ženská forma lakrosu nedovoľuje telesný kontakt, ale len tzv. kontakt stick-to-stick (palice na palicu). Bezkontaktný je aj Intercrosse.

História lakrosu

Lakros z historického hľadiska je tradičnou hrou pôvodných obyvateľov Ameriky - Indiánov. Podľa indiánskej viery hranie lakrosu je duchovný akt za účelom liečenia a odovzdania vďaky "Stvoriteľovi". Hra bola tiež hraná za účelom riešenia drobných sporov medzi jednotlivými kmeňmi, aby sa tak vyhli násilným riešeniam. Takéto hry niekedy trvali viacero dní a hralo ich 100 niekedy až 1000 mužov zo súperiacej dediny. Hralo sa na otvorených pláňach s rozmermi od 500 yardov až niekoľko míľ. Prvými Európanmi, ktorý túto hru uvideli boli francúzski jezuitskí misionári počas svojej misie v údolí Lawrence Valley v roku 1630. Názov "lacrosse" pochádza z ich správ, ktoré popisovali hráčske palice podobné biskupskej barly, francúzsky "la crosse". Medzi jednotlivými kmeňmi sa používajú rôzne názvy pre lakros, ako napríklad dehuntshigwa'es, da-nah-wah'uwsdi, tewaarathon alebo baggataway. Rozdiely však neboli len v pomenovaní lakrosu, ale v type použitej palice. V oblasti Great Lakes hráči používali celé drevené palice, no irokézske palice boli napríklad dlhšie a ozdobené šňúrami. Juhovýchodné kmene hrali zase s dvomi menšími palicami, s každou v jednej ruke.

Lakros na Slovensku

Na Slovensku lakros zastrešuje Slovenská Lakrosová Federácia (SLF), ktorá vznikla v roku 2003. Jej najstaršími členmi sú Bratislava Tricksters, Bratislava Bats a Prievidza Headhunterz (vtedajšia Prievidza Hammers). V roku 2014 sa do federácie pridali novovzniknuté kluby Zvolen Punishers, Skalica Chiefs a najmladším zástupcom z rady klubov je Športový Klub Lakrosu Trnava (Trnava Sabers), ktorý vznikol koncom augusta 2014. Najvyššou a zatiať jedinou súťažou na Slovensku je Slovenská Lakrosová Liga (SLL). Hrá sa od roku 2010, kedy sa jej zúčastnili len tri kluby; Bratislava Tricksters, Bratislava Bats a Prievidza Hammers. Až v roku 2015 sa liga rozrastá na 6 účastníkov s účasťou všetkých klubov. V roku 2016 sa do ligy pridáva zahraničný účastník Budapest BLAX a liga ma historicky najvyšší počet účastníkov 7. V roku 2018 ligu síce opúšťajú kluby Bratislava Tricksters, Bratislava Bats a Budapest BLAX a liga sa organizuje medzi štyrmi zostávajúcimi klubmi Skalicou, Prievidzou, Zvolenom a Trnavou, no poprvýkrát sa hrajú zápasy s regulárnym počtom hráčov 10 a s časom 20 min na štvrtinu. Bratislava Bats odchádza hrať českú boxlakrosovú ligu (Národní Boxlakrosová Liga - NBLL) a Bratislava Tricksters a Budapest BLAX zase  znovu obnovenú Dunajskú Lakrosovú Ligu (Danube Lacrosse Leagues - DLL).

Field lacrosse

Field lacrosse, slovensky Field lakros je plne kontaktný outdoorový šport, ktorý hrá 10 hráčov v každom tíme na ihrisku. Šport vznikol medzi pôvodnými obyvateľmi Severnej Ameriky - Indiánmi. Pravidlá moderného lakrosu však uzákonil Kanaďan William George Beers už v roku 1867 po tom čo založil Canadian Lacrosse Association. Boli to vôbec prvé písané pravidlá lakrosu a mali názov Lacrosse: The National Game of Canada. V knihe bolo špecifikované ihrisko, rozmery loptičky, dĺžka palice, počet hráčov a počet gólov potrebných na určenie víťaza. Field lacrosse patrí medzi tri hlavné formy lakrosu vo svete (Field Lacrosse, Women Lacrosse, Box Lacrosse).

Cieľom hry je pomocou lakrosovej palice, chytať, nosiť a prihrávať tvrdú gumenú loptičku (zväčša bielej alebo oranžovej farby) za účelom skórovania tejto loptičky do súperovej brány. Lakrosová palica má na svojom konci plastovú časť nazývanú hlava. Tá ma uvoľnenú sieťku, ktorá umožňuje hráčom nosiť loptičku. Hrá sa na trávnatom ihrisku s dĺžkou 100m a šírkou 55m. Ihrisko je rozdelené na tri časti a má špecifické čiary - útočnú, strednú a obrannú časť. Na každej strane ihriska je v strede 14m od koncovej čiary umiestnená štvorcová bránka s rozmermi 1,8m x 1,8m. Okolo každej brány sa nachádza bránkovisko, tzv. CREASE, ktorý má priemer 5,5m. Toto bránkovisko chráni brankára pred súperovými hráčmi. Podobne ako je tomu napríklad pri hokeji.

Brankár používa pri chytaní o niečo dlhšiu palicu, kratšiu však ako majú obrancovia. Táto palica ma veľkú oválnu hlavu, ktorá slúži pre chytanie súperových striel. Pred brankárom ďalej hrajú 3 obrancovia, ktorí majú dlhšie palice ako 3 stredopoliari a 3 útočníci. Dlhé palice, tzv. LONG STICKS slúžia obrancom na lepšie bránenie súperových hráčov a lepšie sa s nimi vyráža súperom loptička z palíc. Na ihrisku musia byť z každého tímu vždy traja hráči s dlhou palicou, maximálne však štyria, z toho jeden musí byť stredopoliar.

Hráči lakrosu však majú predpísanú povinnú ochrannú výstroj, ktorá ich chráni pred zásahom loptičky, či súperovej palice. Každý hráč musí mať lakrosovú prilbu s ochranným sitom, lakrosové rukavice, lakrosovú palicu. Doplnkovou časťou výstroja sú chrániče lakťov, chrániče zubov a suspenzor.

Zápas trvá v závislosti od typu pravidiel 60 alebo 80 minút. Zápas sa hrá na 4 štvrtiny, prípadne 2 polčasy, ak je tak dohodnuté z určitých dôvodov. Nové medzinárodné pravidlá lakrosu určujú hrací čas na 4x15min zastavovaného času.

Počas hry sa hráči môžu striedať, no najprv vždy musí striedajúci hráč cez vyznačené stredové územie zísť dole z ihriska, a až potom môže na ihrisko vybehnúť čerstvý striedajúci hráč.

V každom tíme musia počas hry vždy zostať poslední štyria hráči (vrátane) brankára za svojou polovicou a traja útočníci za svojou polovicou ihriska. Traja stredopoliari sa pohybujú po celom ihrisku (teda aj v útoku aj v obrane). Hra začína rozohrávkou pri vhadzovaní, tzv. Face-off. Rozhodca dá povelom "DOWN" hráčom príkaz, aby sa pripravili na vhazdovanie. Následne položí loptičku medzi ich plastove hlavy a povelom "SET" dá hráčom najavo, že sa nemôžu hýbať a bude nasledovať PÍSKNUTIE, ktoré odštartuje vzhadovanie a iba títo dvaja hráči môžu začať bojovať špecifickou technikou o loptičku. Ostatní hráči nesmú zasiahnuť do súboja týchto dvoch hráčov, pokým niektorý z týchto hráčov nevyhodí loptičku z miesta vhadzovania. Vhadzovanie prebieha vždy len v strednej časti ihriska a do tejto časti po zahájení vzhadzovania nemôžu vstúpiť žiadny iní hráči ako 2 stredopoliari z každého tímu, ktorí čakajú pred zahájením vhadzovania na čiarach WING AREA. Face-off alebo vhadzovanie sa koná na začiatku zápasu, po každom góle a na začiatku druhého polčasu, resp. začiatku 3. štvrtiny.

V lakrose existujú aj nepovolené postupy, techniky, či správanie hráčov. To môže byť rozhodcami potrestané v závislosti od typu previnenia - faulu, buď stratou loptičky alebo vylúčením hráča. Fauly môžu byť technické alebo osobné. Technickými sa rozumejú menej závažnejšie fauly a zväčša sa trestajú stratou loptičky, no môžu byť podľa situácie potrestané aj 30 sekundovým vylúčením. Patria sem fauly ako napríklad postavenie mimo hru (offside), nepovolené vstúpenie do bránkoviska (crease violations), faul na brankára (goalkeeper interference), držanie (holding), nepovolené útočné tienenie (illegal offensive screening), nepovolený postup (illegal procedure), bránenie v hre (interference), blok do chrbta (pushing), zdržovanie (stalling), bránenie rukou (warding off) alebo napríklad aj skrývanie loptičky (witholding ball from play). Osobné fauly sú vždy trestané podľa závažnosti, buď 1, 2, alebo 3-minútovým vylúčením hráča. Patria sem závažnejšie fauly ako napríklad nepovolená hra telom (illegal body checking), sekanie (slashing), krosček (cross-checking), podrazenie (tripping), zbytočná hrubosť (unnecessary roughness), nešportové správanie (unsportsmanlike conduct), použitie nepovolenej lakrosky (use of illegal crosse) a použitie nepovoleného výstroja (use of illegal equipment). Hráč môže byť pri opakovanom závažnom faule vylúčený aj zo zápasu.

Ak loptička vyletí von z ihriska, nastáva OUT. Hra je prerušená. Hráč z tímu, ktorý bude rozohrávať sa postaví 1m do ihriska s loptičkou v lakroske ukazujúc ňou pred seba. Keď rozhodca vidí, že je všetko pripravené, dá povel písknutím, aby začala hra. Ak hráč vystrelí, výjde z ihriska s loptičkou, alebo sa dotkne loptičky ako posledný, a stalo sa tak na vonkajších čiarach ihriska tvoriacich dĺžku ihriska, získava loptu automaticky druhý tím. Ak však hráč vystrelí na bránu a jeho spoluhráč je za touto bránou posledným hráčom v poli, získava loptu opäť tím, ktorý strieľal. Ak je posledným hráčom súperov brankár alebo loptička nevyšla z ihriska za bránou po strele, získava loptu súper.

Na ihrisku na korektný priebeh zápasu dohliadajú piati rozhodcovia. Jeden hlavný rozhodca (HR), dvaja asistenti (R1 a R2), Chief Bench Official (CBO) a Bench manager (BM) majú na starosti striedanie a striedacie územie, aby nedochádzalo k nesprávnemu striedaniu.

Box lacrosse

Box lakrosse alebo box lakros vo svete známy aj pod skratkami boxla, box, či indoor lacrosse, je tvrdá forma lakrosu, ktorá sa hrá na menšom ihrisku s tvrdým povrchom a ohraničenom mantinelmi ako pri hokeji. Tvrdá predo, že je tu častejší kontakt a rozhodcovia su benevolentnejší voči faulom ako sú napríklad krosček, či zbytočná hrubosť. Box sa najmä hráva v Severnej Amerike, kde má aj svoj pôvod, a to konkrétne v Kanade v roku 1930. V Kanade je to letný šport číslo jedna a je viac populárnejší ako field lakros. Hra sa pravidlami a štýlom hry veľmi podobá ľadovému hokeju. Box je populárny ale aj v iných krajinách ako USA, či Kanada. Veľmi rozvinutý je Českej republike, či jej okolí. Na Slovensku máme jeden box-lakrosový tím, a to Bratislava Bats.

Hrací čas pozostáva podľa Canadian Lacrosse Association z 3 tretín po 20min. Profesionálna liga NLL v Severnej Amerike sa hrá na 4 štvrtiny po 15min. Po každom góle nasleduje rovnako vhadzovanie ako pri field lakrose

Box sa hrá medzi dvoma tímami na ihrisku vždy po 5 hráčov a s jedným brankárom. Tradične sa hráva na hokejovom ihrisku, keď sa odstráni ľad. Hracie územie sa nazýva box. Cieľom hry je použitie lakrosky na chytanie, nosenie, prihrávanie loptičky za účelom jej hodenia do súperovej bránky. Bránka s rozmermi je v porovnaní s field lakrosom menšia a brankári majú robustnejšiu výstroj, ktorou zakrývajú takmer celú bránku. Hrá sa s rovnakou gumenou loptičkou ako pri mužskom field lakrose.

Ženský lakros

Ide o nekontaktnú ženskú formu field lakrosu. Má podstatne odlišné pravidlá ako mužský lakros a hrá ju 12 hráčok na každej strane vrátane brankárky. Skrátene sa niekedy nazýva aj WLAX. Ženská verzia lakrosu bola poprvýkrát predstavená v roku 1890 Škótsku v meste St. Andrews a na škole St. Leonard's. Stalo sa tak vďaka vtedajšej riaditeľke školy istej slečne Dove, ktorá sa o ženskom lakrose dočítala v autobiografii bývalej riaditeľke školy Louise Lumsden. Pani Lumsden v čase keď bola riaditeľkou tejto školy v roku 1884 vycestovala na vedeckú konferenciu do Kanady. Tam videla poprvýkrát naživo lakros v zápase Indiánov Canghuwaya hrajúcim proti Montreálskemu klubu. Táto hra ju tak fascinovala, že o nej napísala neskôr vo svojej autobiografii.

Cieľom hry je strelenie malej gumenej loptičky do súperovej bránky. Vyhráva tím, ktorý skóruje viac gólov. Jeden gól sa ráta ako jeden bod. Používa sa na to palica s dlhou rukoväťou alebo tyčkou označovanou aj crosse alebo lakrosová palica, či slovensky lakroska. Hráčky môžu pomocou tejto palice chytať, prihrávať a nosiť loptičku. Na konci rukoväte sa nachádza tzv. hlava, ktorá je vyrobená z plastu a vypletená pomocou sieťky z pásikov kože a šnúrok. Sieťka  je určená na nosenie lakrosovej loptičky a je úplne plytká na rozdiel od mužskej.

V obrane je cieľom zabrániť súperovi skórovať gól, ktorý sa ráta ako jeden bod. Hráčky pri tom môžu použiť svoju lakrosku na zachytenie súperovej prihrávky, alebo lakroskou vyraziť loptičku súperke z jej lakrosky tzv. stick check.

Čo sa týka rozdielnych pravidiel od mužského field-lakrosu, tak pri ženskom lakrose je zakázaný telesný kontakt a hráčky majú predpísanú inú povinnú výstroj. Hráčky musia pri zápase v USA nosiť chrániče zubov a špeciálne okuliare s mriežkou, no v medzinárodných pravidlách je nosenie ochrany očí dobrovoľné. Brankárka však musí nosiť prilbu ako brankár pri mužskom lakrose. Palica má tiež svoje obmedzenia, a to dĺžku, ktorá je o niečo väčšia ako pri krátkych mužských lakroskách, a taktiež sieťka musí byť plytká, resp. jej hĺbka je minimálna, tzv. plytký pocket.

Ihrisko má taktiež iné čiary. Hrá sa na dva polčasy po 30 minút. Celkový čas je teda 60 minút. Povinná je žltá loptička. Bránky sú rovnaké ako pri mužskom field lakrose.

Pravidlá ženského lakrosu sa však v posledných rokoch vyvíjajú a cieľom je ich priblíženie čo najviac k mužským.

Na Slovensku aktuálne nefunguje žiadny ženský tím. Snahy o založenie a udržanie ženských tímov boli, no zatiaľ sa neujali.

Intecrosse

Intercrosse taktiež nazývaný slovensky aj interkros, anglicky soft stick lacrosse, softcrosse, modcrosse, či pop lacrosse je bezkontaktná forma lakrosu, pri ktorej sa používa upravený lakrosový výstroj. Interkrosová palica má komplet plastovú hlavu s plastovým sitom. Loptička je väčšia, mäkšia a dutá na rozdiel o tej klasickej lakrosovej, ktorá je z tvrdej gumy.

Interkros je veľmi populárny vo viacerých európskych krajinách, obzvlášť v Česku a v Kanade. Tímy na ihrisku pozostávajú z piatich hráčov a ihrisko je 20m široké a 40m dlhé. Bránky majú rovnakú veľkosť ako tie pre Box lakros. Keďže v hre nie je dovolený kontakt, hráči môžu nosiť loptičku len 5 sekúnd. Keď tím získa loptičku, musí streliť gól do 30 sekúnd, alebo tím stráca loptičku.

Oficiálnou organizáciou starajúcou sa o interkros je Fédération Internationale d'Inter-Crosse (FIIC), ktorá bola založená v Paríži v roku 1985. Prvé Svetové hry v tomto športe sa konali už v roku 1987, a odvtedy sa konajú každý rok. Naopak Majstrovstvá Sveta sa konali poprvýkrát v roku 1999 a od roku 2006 sa konajú každé dva roky.

Interkros je veľmi populárny a zaujímavý hlavne pre mládež. Ide o kontaktný šport, pri ktorom sa hráči zoznámia so základnou technikou lakrosu. Môže sa hrať aj vovnútri aj vonku.

Zdroj textu: en.wikipedia.org
Text preložil a doplnil: © Športový klub lakrosu Trnava, Ing. Radovan Urban